חלונות בראי הבית... 

 

חלון - הוא פתח בקיר של מבנה שדרכו נכנסים אוויר ואור,שניהם או אחד מהם...ואני אומרת – חלון הוא הרבה יותר מזה!...

 

בעיניים שלי - עיני מתבוננת וכמובן עיני המתכננת, החלונות משמשים כציור על הקיר – יצירה בפני עצמה, המשולבת בעיצוב הפנימי והחיצוני של המבנה בכללותו וכמובן בעיצובו של כל חלל וחלל שבתוכו.

לאחרונה שבנו מטיול במספר ארצות באירופה ומרבית המקומות בהם ביקרנו, היו מאופיינים בבנייה כפרית ומיעוטם עירונית מלפני מאות שנים. הדבר ש"לכד" את עיני הפעם יותר מתמיד (למרות הידיעה...) היה השימוש בחלונות המבנים כאלמנט סדרתי ברור ומתוכנן להפליא. במהלך הטיול, ערכתי בהתלהבות לבני משפחתי סיור אדריכלי מודרך בנושא – "תפקידם העיצובי של החלונות במבנים". וכששבנו הביתה, והדברים חלחלו עוד מעט, הבנתי כמה אני מתחברת לתפיסה זו של – התייחסות לחלונות באופן כה - ציורי, מקשט, בולט סדרתי ובעל אמירה ואופי. מיקומו וצורתו של כל חלון וחלון תוכננו – פשוטו כמשמעו. זו התחושה וזו התוצאה. גם בבית כפרי פשוט אפשר להבחין בכך שיש יחס נכון,קשר ושפה משותפת בין כל החלונות ובין כל קומות הבית. בגישה התכנונית שהמבנה כולו הוא – פסל וכל חזית היא ציור, לחלונות תפקיד מכריע בנוגע ל – כיצד יראה אותו הפסל ואותם הציורים המרכיבים את גוף הפסל.

מעבר להיותו פתח בקיר המכניס אור ואוויר, אתייחס לתכנון חלון בהיבטים נוספים.

 • באם נשקף נוף מכוון כלשהו וברצוננו להכניסו למבנה, אציין מספר אפשרויות לשלב חלון "שיכניס את הנוף למבנה":

 1. חלון אחד מרכזי או שניים גדולים, המנצלים את מרבית הקיר להכנסת הנוף באופן גורף.

 2. חלון פנוראמי עם תפיסת נוף רחבה,שבעצם מטשטש את החיבור בין שני קירות וגורם לפינת הבית להיות בעלת עניין גם בפנים וגם בחוץ.

 3. מספר חלונות צרים זהים וסדרתיים,שכל אחד מהם יכניס ציור נוף קטן ומעודן הביתה.

 4. שילוב של חלונות צרים ורחבים כך נקבל גם מן הברור וקצת מן המעודן ...

 • בכדי "לשבור" את הקו הישר של הקיר אפשר:

 1. לבנות סביב לחלון מסגרת ולהבליטה החוצה.אפשר להניח רעפים מעליה, אפשר לצבוע אותה בצבע שונה מהקיר וכמו כן, תהיה אפשרות להשתמש בתוך הבית במסגרת החלון כמדף או כספסל ישיבה. המסגרת יכולה להיבנות בעיצובים שונים.

 2. הבלטת כל הקיר שבתחום שהחלון. זו דרך לשבור את קו הקיר ולהגדיר את תחום החלון באופן חד משמעי.

 3. הגדרה של תחום החלונות בשילוב מסגרת חיפוי אבן.

 • כמו כן מבנה חלונות יכול לשמש לשבירת צורת מבנה או להדגשתו. לדוגמא:

 1. מבנה צר וגבוה יכול להיות מאופיין בחלונות אופקיים שיתפרשו לאורך הקירות ויחלישו את הקו האנכי.

 2. לחלופין- חלונות צרים וגבוהים יטשטשו קו של מבנה רחב וצר.

 3. או אם ברצוננו להדגיש את המבנה הצר והארוך של חדר מדרגות נאפיין את חלונותיו בקו צר וארוך וכן הלאה ...

 

כל שנאמר, כדאי שיהיה "מטובל" ביחס נכון בין השימוש החזיתי לזה הפנימי, בהתאמה של אופי החלון לאופי המבנה, בקווי שפה משותפים כלשהם שיעברו בין החלונות, בהתייחסות לסביבה וכמובן ומעל לכל – בצרכים, ברצונות ובחלומות של בעלי המבנה המתוכנן.

 

אם כך – בתכנון מבנה, יש לתת לחלונות את הכבוד והיחס לו הם ראויים. ההתרשמות הראשונית ממבנה היא מראהו החיצוני, זה המעניק לו את אופיו ומעורר בנו תחושות - לשילוב פתחים בחזיתות המבנה תפקיד חשוב.

זו הייתה רק נגיעה מצומצמת באפשרויות לשילוב חלונות במבנה. היד נטויה והרעיונות עוד רבים וכחלק מהתהליך התכנוני, חשוב ביותר לתת מחשבה וחשיבות לנושא.

עיצוב והקמת אתר: סטודיו MOJO

© כל הזכויות שמורות, "ART" אדריכלות והנדסת בניין