על הדבש ועל העוקץ... 

 

  עם תחילת ההליך התכנוני, ולאחר ביקור והכרת המגרש/המבנה והסביבה, ובדיקת ההוראות התכנוניות החלות על המגרש, אני נפגשת עם לקוחותי לבניית ה"פרוגרמה", שהיא המתווה התכנוני לבית.

התכנון מסתמך בראש ובראשונה על ההוראות התכנוניות וכמו כן על אורח החיים, הצרכים הרצונות והחלומות,אשר משתנים ממשפחה למשפחה ומלקוח ללקוח.  על הנתונים הפיסיים של המגרש – מידות צלעות המגרש, רוחב החזית לכביש, טופוגרפיה, כיווני האוויר והנוף. על נתוני הסביבה - מבנים סמוכים, מיקום חצרות, יעוד המבנים השכנים, שבילים ודרכים,או כל נתון אחר הקיים בסביבת המגרש .  מניסיוני, פעמים רבות נקודת ההתלבטות העיקרית היא היכן למקם במגרש את שני האזורים העיקריים בבית – האזור הפרטי והאזור הציבורי? מה מרווחים ומה מפסידים?  ההתלבטות נובעת מגורמי השפעה ותנאים אובייקטיבים רבים ומגוונים, שלעיתים מתנגשים ומצריכים קבלת החלטות עקרוניות הנוגעות להתנהלות החיים במרחב הפנימי של הבית ובמרחבו החיצוני במקביל

                               זוהי מעין מלכודת קטנה - מצב של "על הדבש ועל העוקץ

הנה לפניכם מספר דוגמאות להתלבטויות שכאלה:

  • נוף או כניסה?                                                                                          הכיוון המועדף לכניסה הוא מזרח. זהו הכיוון שבאופן כמעט מוחלט לא מגיע ממנו גשם וכך נותר מרחב הכניסה לבית יבש. שמש הבוקר הקלה אינה פוגעת בדלת הכניסה היפה והמושקעת והרוח המערבית החזקה לא מקשה על פתיחת וסגירת דלת הכניסה. אולם, מה עושים כאשר חזית המגרש הקדמית היא גם מזרחית וגם צופה לנוף קסום? יש לקבל החלטה מה חשוב יותר – כניסה מזרחית אידיאלית, או נוף מופלא הנשקף מפנים הבית ומבט לנוף הנמשך לרחבת ישיבה חיצונית.

 

  • אוויר או נראות?                                                                                          כיוון העיקרי של האוויר הוא מערב. זהו הכיוון שממנו נושבת בקיץ רוח אחר הצהריים מאווררת וקרירה, הרוח שכה מייחלים לה כשמכבים את המזגנים.  מה קורה כשרוצים שרוח המערב תיכנס ברובה לאזור הציבורי (הסלון,המטבח ופינת האוכל) המהווה בדרך כלל את החזית היפה יותר, אך במקרה זה המערב אינו כיוון החזיתות הראשיות. על מה מוותרים? על הנראות של החזית היפה או על הרוח המערבית המאווררת באזור הציבורי?

  • פרטיות או נוף?                                                                                            נוף מדהים נשקף מחזית אחת בלבד של המגרש והיא החזית האחורית הפרטית יותר. לחזית זו שכן מגרש גבוה יותר,שחצר הבילוי שלו נושקת וצופה לחצר שממנה ניבט הנוף,זו האמורה להיות חצר הבילוי. על מה מוותרים? על נוף או על פרטיות ?

 

                                     חנייה ליד מטבח או חצר?                                              הרצון להגיע עם הרכב עד לכניסה למטבח הממוקם בקו האחורי של הבית מחייבת נסיעה בתוך המגרש, דרך שביל גישה ברוחב של לא פחות משלושה מטרים. החצר אינה גדולה אך מאפשרת גישה כזאת,שגוזלת לא מעט מהשטח. על מה מוותרים? על חלק  קטן מהגינה או על הנוחיות להגיע ישירות עם הרכב לכניסה פרטית?

אם כך, כל הליך תכנוני של מבנה, טומן בחובו התלבטויות, שאלות וניתוחי מצבים עתידיים מסוגים שונים ומשונים, שזו הפעם הראשונה שעשויים להיתקל בהם. כל החלטה שתילקח בסופו של תהליך ע"י הלקוחות, אמורה להיות הנכונה ביותר עבורם,זו שתענה על צורכיהם ותתאים לאורח חייהם.                                                                      על האדריכל להתמודד עם הסוגיות ולהגיע לתכנון ולפתרון אופטימאלי של כל התלבטות שנוצרה ובסופו של דבר לתכנן בית מגורים שיהיה הקרוב ביותר להגשמת החלום של לקוחותי.

עיצוב והקמת אתר: סטודיו MOJO

© כל הזכויות שמורות, "ART" אדריכלות והנדסת בניין