להכין את הקן ליונה

 

מן תפיסה כזאת של פעם ... אני זוכרת שכילדה שמעתי פעמים רבות את המבוגרים אומרים על אדם לא נשוי שבנה את ביתו – "הוא מכין את הקן ליונה...".

 

כפי הנראה, לא בכדי נחרתה אמירה זו בראשי. יש שיאמרו שזו אמירה שוביניסטית, אך עם זאת יש באמירה זו את הומור החקלאים משולב עם חוכמת החיים של המקום השורשי הזה בו צמח אבי ובו גדלנו אני ושלושת ילדינו ובו בנינו את ביתנו. משפט זה מתחבר לי לתפיסה רוחנית ואנרגטית הכי חד משמעית, שבכדי לזמן לחיינו דבר מה שאנו חפצים בו, עלינו לפנות עבורו מקום ולהכין עבורו את התנאים.

 

בדיוק כמו בחקלאות - להכין את הבסיס, את הקרקע ואת התנאים הטובים ביותר לזריעה או שתילה של הגידול המתוכנן בכדי שיצליח. כשבגרתי, גם אני וחברי השתמשנו בביטוי זה לעיתים, וכאשר התחלתי את דרכי בעולם התכנון האדריכלי, אמירה זו נהייתה ממשית יותר מאי פעם.

במהלך שנות עבודתי, תכננתי בתים עבור לקוחות שעדיין לא נישאו. חשתי מעין שליחות לתכנון בית ללקוח שמתלבט בכל כך הרבה שאלות הנוגעות לאורח חיים ולעיצוב, כאשר עדיין לא ברור לו/לה מי יהיה החצי השני שימלא את הקן ואיך בדיוק חושבים על עתיד שעדיין לא התחיל להבנות...

במהלך השנים, הבאתי גם את ניסיון החיים שלי ל- מהו בית צומח? זה שנכנסת אליו משפחה צעירה ללא ילדים או עם ילדים צעירים, בית שאמור לספק במהלך השנים את הצרכים של ילדים שצומחים וגם של הורים מתבגרים ולעיתים גם לתכנן בית עבור זוג מתבגר או בוגר שצרכיו השתנו. בית שיעטוף ויפנק את דייריו ויהווה קן אמיתי.

 

ביתנו – הוא הקן שלנו. המקום שאמור לספק עבורנו - יציבות, ביטחון, השראה. מקום להתפרק בו, להיבנות בו וכמובן לאהוב בו ולאהוב אותו.

בכדי שאותו הקן יהווה את הבסיס הנפלא לכל אלה, ויעניק את התנאים הטובים ביותר לצמיחה אישית, זוגית ומשפחתית (מה שבסופו של דבר כל אחד מאיתנו חולם עליו), רצוי שכל בית ובית יתוכנן בהתאמה מלאה לדייריו.

בית שנאהב את החיים בו, שישמש אותנו לאורך שנים, שיוכל להכיל אותנו (ואנחנו אותו...) בית שימלא אותנו באהבה ואנחנו נמלא אותו - הוא הבית הנכון עבורנו !

איך גורמים לקן שלנו להיות כזה, להיות באמת שלנו? באופן כללי אגע בנקודות העיקריות :

 

1.  תכנון חלקי הבית – הקשרים בין חדרי הבית, מהווה בסיס ומראה לאורחות חיי המשפחה...

 • היחס בין החללים באזור הציבורי ועד כמה כל חלל חשוף.

 • הקשר בין האזור הציבורי לפרטי.

 • הקשר בין יחידת ההורים לחדרי הילדים.

 • חלוקת הבית למפלסים,קומות או במפלס אחיד.

 • צרכים נוספים - פינת עבודה, פסנתר, מזווה, ח.אורחים וכו'.

 • שטחי בילוי חיצוניים.

 

2.  סגנון הבית - המילה סגנון אוצרת בתוכה כוונות רבות. אתמקד במשפיעים יותר על התחושות. ההתייחסות היא למבנה החיצוני ולעיצוב חללי הפנים    

     באזור הציבורי והפרטי כאחד.

 • סגנון הבנייה - כפרי, מודרני, קלאסי.

 • שילוב חומרי גמר - עץ/אבן/מתכת.

 • שימוש בצבעים, גם בצבעי קירות וגם בצבעי בדי ריפוד, וילונות.

 • ריצוף במרצפות טרצו, קרמיקה, פרקט, שטיחי וכמובן צבע הריצוף.

 • תמונות וקישוטים עשויים לגרום לתחושות אינטואיטיביות מאוד משמעותיות.

 • תאורה מלאכותית שתשרה אווירה לפי עוצמתה וכן תשמש חלק מעיצוב החלל.

 

אין ספק שנגעתי בקצה הקרחון בלבד. בכל מקרה יש לזכור שהחיים בקן הפרטי שלנו מבוססים על התנהלות נכונה בין חדרי הבית והתחושות שעיצוב החללים ישרו עלינו. ההתחברות שלנו לכל פינה, הביטחון, האהבה והחיבוק החם שיספק לנו ביתנו, הם הערך הגבוה ביותר שנוכל לבקש מבית .

עיצוב והקמת אתר: סטודיו MOJO

© כל הזכויות שמורות, "ART" אדריכלות והנדסת בניין